Ekonomik Faaliyet Türleri ve Sınıflandırılması

Ekonomik faaliyet türleri ve bu ekonomik faaliyet türlerinin sınıflandırılması konusu 10.SINIF COĞRAFYA dersi müfredatının konularındandır. Birincil, ikincil, üçüncül, dördüncül ve beşincil ekonomik faaliyet kolları nelerdir örnekler vererek açıklayalım.

Birincil Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

Birincil ekonomik faaliyet doğadan aldığımız materyalleri ekonomik kazanç haline getirmektir. Bildiğiniz üzere ekonomi ilk olarak toprak ile başlar, diğer bir ifade ekonominin başlangıcı doğadır. Doğadan elde ettiğimiz ürünler ekonomik sürecin başlangıcıdır. Yani hiç paranız yok iken para kazanmak istiyorsanız doğada bulunan materyalleri toplar ve bunları ticari emtialara dönüştürürsünüz. Örnek olarak doğada var olan herhangi bir ürünü, yada doğa tarafından verilen maddeleri ekonomik kazanca dönüştürürüz. Tarım, Hayvancılık, ormancılık, balıkçılık, Madencilik vb. gibi sektörler ekonominin ilk basamağıdır dolayısıyla ilk sırada olan bu faaliyetler birincil ekonomik faaliyet olarak adlandırılır. Domates üretimi yapan bir çiftçi, orman ağaçlarını keserek marangoza satan bir ormancı, denizden balık avlayan bir balıkçı, koyun besleyen bir çoban birincil ekonomik faaliyet gurubunda yer alır.

İkincil Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

Doğadan elde ettiğimiz ürünleri işleyerek ekonomiye kazandıran ekonomik faaliyetler ikincil ekonomik faaliyet gurubunda yer alır. Örneğin Balık avcılığı yapan bir balıkçı birincil ekonomik faaliyet grubunda iken, bu balıkları konserve fabrikasında balık konservesi haline getirerek ekonomiye kazandıran bir fabrika işletmecisi ikincil ekonomik faaliyet grubu içerisinde yer alır. Keresteleri işleyerek mobilya haline getiren bir sanayi kuruluşu ikincil ekonomik faaliyet grubu içinde yer alır. Kısacası SANAYİ sektörü ikincil faaliyet grubu içerisinde bulunur.

Üçüncül Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

Herhangi bir mal satışı yapmayan, insanlara hizmet ederek kazanç sağlayan ekonomik faaliyet grubu yani hizmet sektörü üçüncül ekonomik faaliyet grubunda yer alır. Örneğin Öğretmenler, polisler, sigortacılar, bankacılar, turizm sektörü çalışanları, bankacılar, avukatlar, güvenlik şirketi çalışanları, hemşireler, doktorlar Üçüncül Ekonomik Faaliyet grubunda bulunurlar.

Dördüncül Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

Donanım- yazılım hizmetleri, Grafik- tasarım hizmetleri, Online (çevrim içi) hizmetler, Ağ işletmenliği, Reklam yayıncılığı, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)

Beşincil Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

Kamu ve özel sektör yöneticiliği, İcra kurulu başkanlığı (CEO)

Türkiye’de çalışan nüfusun ekonomik faaliyet kollarına göre dağılışı

Ahmet Burak Kargı

2005 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesinden mezun oldum, Mersin'de yaşıyorum. 10 yıldır Mersin'in köklü kurumlarında üniversiteye hazırlık ve Kpss coğrafya derslerine hazırlık konusunda adaylara yardımcı oluyorum.Üniversiteye hazırlık ve KPSS coğrafya dersleri soru çözümleri ve konu anlatımlarının bulunduğu bir youtube kanalım var. Ayrıca TYT Coğrafya Konu Anlatım kitabım ve Kpss Coğrafya konu anlatım kitabım bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.