Mikroklima İklim Nedir / Türkiye’de Hangi Tarım Ürünleri Mikroklima Alanda Yetişir

Bu dersimizde Mikroklima iklim ve Türkiye’de mikroklima iklim bölgelerinde yetişen tarım ürünlerini konuşacağız.

Mikroklima iklimin tanımını yapabilmek için öncelikle makroklima alan tanımını bilmemiz gerekiyor.

Makroklima: Bir bölgede yaygın olarak görülen ve o bölgenin genel iklimine makroklima iklim denir. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesinin makro iklimi Karasal İklimdir veya 10 derece kuzey ve 10 güney enlemleri arasındaki bölgede görülen genel iklim tipi Ekvatoral iklimdir. Yani bu bahsedilen bölgenin makrokliması ekvatoral iklimdir.

Mikroklima İklim: Makro iklim kuşakları içerisinde bulunan mikro iklim alanlarıdır. Genel yani makro iklim özelliklerini göstermekle birlikte, makro iklimin sıcaklık, nem yada yağış gibi farklılıkları bulunur.

Türkiye’de Bulunan Mikroklima alanlar ve Bu alanlarda Yetişen Tarım Ürünleri

Türkiye’deki mikroklima alana bağlı olarak yetişen tarım ürünleri;

  • Rize-Çay
  • Rize-Mandalina
  • Artvin/Çoruh Kelkit Vadisi-Zeytin
  • Iğdır-Pamuk
  • Anamur-Muz

Rize’de Çay’ın yetişmesi Rize’nin bulunduğu bölgede etkili olan Karadeniz iklimi özelliklerinin Rize ve çevresinde farklılık göstermesinden kaynaklanır. Rize FÖN RÜZGARLARI NIN  etkisi altında kaldığı için kış sıcaklıkları bölgede görülen Karadeniz iklimi ortalama sıcaklıklarından biraz daha fazladır. Bu yüzden Karadeniz ikliminin görüldüğü Samsun, Zonguldak  veya Sinop’ta yetişmeyen Çay Rize ve çevresinin mikroklima alan özelliğinden dolayı yetişebilmektedir. www.cografyaokulum.com

Mikroklima İklim Nedir / Türkiye'de Hangi Tarım Ürünleri Mikroklima Alanda Yetişir 1
Mikroklima – Çay

Anamur ve Alanya çevresinde muz yetiştiriciliğinin yapılması da aynı Rize örneğinde olduğu gibi mikroklima alan ile ilgilidir. Muz tüm Akdeniz ikliminin görüldüğü alanlarda değil sadece sıcaklık ve yağışın biraz daha fazla olduğu Anamur ve Alanya çevresinde yetişir. Bu Anamur ve Alanya çevresinde mikro-klima alan görülmesi ile ilgili bir durumdur.

Mikroklima
Mikroklima – Anamur – Muz

Ahmet Burak Kargı

2005 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesinden mezun oldum, Mersin'de yaşıyorum. 10 yıldır Mersin'in köklü kurumlarında üniversiteye hazırlık ve Kpss coğrafya derslerine hazırlık konusunda adaylara yardımcı oluyorum.Üniversiteye hazırlık ve KPSS coğrafya dersleri soru çözümleri ve konu anlatımlarının bulunduğu bir youtube kanalım var. Ayrıca TYT Coğrafya Konu Anlatım kitabım ve Kpss Coğrafya konu anlatım kitabım bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.