Türkiye’deki Kıvrım Dağları ve Haritadaki Yerleri

Bu bölümde Türkiye’de Kıvrılma Sonucunda oluşan sıra dağları ve bu kıvrım dağlarının haritadaki yerlerini öğreneceğiz.

Jeosenklinal alanlara fiziksel ve kimyasal çözülme ile dolan materyal, tortul tabakaların üst üste binmesi ile yüksek basınca maruz kalarak sıkışır.Levhaların birbirlerine doğru gerçekleştirdiği yanal hareket sırasında levhaların sıkıştırdığı bu jeosenklinal alanlar sıkışıp, esneyerek yükselir ve sıradağ şeklinde ki KIVRIM dağlar oluşur. Türkiye 3. Jeolojik zamanda gerçekleşen ALP Orojenezinden etkilenmiştir.

Türkiye'deki Kıvrım Dağları ve Haritadaki Yerleri 1
Kıvrım Sistemi

Türkiye’de Kıvrılarak Oluşan Önemli Dağların Harita Üzerinde Gösterilmesi

Aşağıdaki video da Türkiye’de Kıvrılarak Oluşan Önemli dağları ve bu dağların yerlerini öğrenebilirsiniz. Yine videonun altında bulunan haritayı bilgisayarınıza indirerek eşzamanlı olarak benimle haritayı doldurabilirsiniz.

Türkiye’nin Kıvrım Dağları Dilsiz Haritası

Türkiye'nin Kıvrım Dağları (Orojenez-Antiklinal)
Türkiye’nin Kıvrım Dağları (Orojenez-Antiklinal)
Türkiye'nin Kıvrım Dağları Harita Alıştırmasının Cevapları
1. Kaçkar 2. Yanlızçam 3. Allahuekber 4. Mescit 5. Palandöken 6. Munzur 7. Buzul ( Cilo) 8. Canik 9. Küre (İsfandiyar) 10. Ilgaz 11. Köroğlu 12. Yıldız (Istıranca) 13.Bey dağları 14. Geyik Dağları 15. Dedegöl Dağları 16. Sultan Dağları 17. Bolkar Dağları 18. Aladağlar 19. Tahtalı Dağları 20. Güneydoğu Toroslar 21. Tecer Dağları 22. Sundiken Dağları 23. Sivrihisar Dağları

NOT: Samsun’un hemen gerisinde uzanan ve Kuzey Anadolu dağlarının bir bölümü olan CANİK dağları aşağıdaki özelliklerinden dolayı Doğu ve Batı Karadeniz bölümlerinde bulunan Kuzey Anadolu Dağlarından ayrılır. Canik dağları;

  • Kıyının daha gerisinden yükselir.
  • Yükseltisi diğer kuzey Anadolu dağlarına göre daha azdır.

Canik dağlarının yukarıda bahsettiğimiz farklı özelliklerinden dolayı;

  • Orta Karadeniz’in kıyı kesimleri doğu ve batı Karadeniz kıyılarına göre daha sade yer şekillerine sahiptir.
  • Orta Karadeniz’in kıyısı ile iç kesimleri arasında ulaşım kolaydır yol yapım maliyetleri düşüktür:
  • Orta Karadeniz’ de Kıta sahanlığı daha geniştir, Bafra ve Çarşamba deltaları gibi deltalar oluşabilmiştir.
  • Samsun limanının iç kesimlerle ulaşımının kolaylaşması, yer şekillerinin sade olması yüzünden rahatlıkla demir yolu bağlantısı ile iç kesimlere bağlanabilmesi Samsun’un Karadeniz’in en büyük kenti olmasının yanında Samsun Limanının da Karadeniz’in en büyük limanı olmasını sağlamıştır.

 

Ahmet Burak Kargı

2005 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesinden mezun oldum, Mersin'de yaşıyorum. 10 yıldır Mersin'in köklü kurumlarında üniversiteye hazırlık ve Kpss coğrafya derslerine hazırlık konusunda adaylara yardımcı oluyorum.Üniversiteye hazırlık ve KPSS coğrafya dersleri soru çözümleri ve konu anlatımlarının bulunduğu bir youtube kanalım var. Ayrıca TYT Coğrafya Konu Anlatım kitabım ve Kpss Coğrafya konu anlatım kitabım bulunuyor.

2 thoughts on “Türkiye’deki Kıvrım Dağları ve Haritadaki Yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir